Athletics News

Cross-country league runners out in force and fast 5km in Armagh

Cross-country league runners out in force and fast 5km in Armagh

Final cross-country league weekend of the winter in the UK sees thousands compete for their clubs while 14 runners go sub-14min in Armagh in our road, cross-country and fell round-up

BIRMINGHAM LEAGUE, Division 1, Match 4, Northampton, February 10

Abingdon Park gave hosts Rugby & Northampton a boost but it was Omar Ahmed, the Midland championships second placer, who came out on top with his second league win of the winter, Martin Duff reports.

However, his Birchfield club lost out to the students of Warwick University, led by fourth placed Vincenzo Pratley, in the team stakes on the day. Nevertheless, Birmingham University who turned out a weakened squad after their BUCS title, had done enough in the earlier rounds to secure the overall league team title.

Behind Ahmed it was Western Tempo’s Dom James who was over 100 metres down with Leamington’s Baljeev Kandola back in third.

In the individual series standings, t was second match winner Charlie Davis who narrowly took the honours from Kandola, despite a ninth spot on the day.

Last season’s overall masters champion, Birchfield’s Ed Banks, was again top veteran to retain his series title.

Omar Ahmed (Cardiff Bay 10km)

Men: 1 O Ahmed (Bir) 29:41; 2 D James (Western Tempo) 30:05; 3 B Kandola (Leam) 30:21; 4 V Pratley (Sils) 30:28; 5 F Ward (R&N, U20) 30:30; 6 M Taylor (Ton, U20) 30:32; 7 M Cunningham (Prest) 30:34; 8 F Scott (R&N) 30:44; 9 C Davis (BRAT) 30:47; 10 D Gillett (Western Tempo) 30:51; 11 C Hanlon (Leam) 30:53; 12 E Banks (Bir, M35) 30:55; 13 J Stolberg (BRAT) 31:06; 14 C Jones (Western Tempo, M35) 31:08; 15 J Vaughan (Bir, U20) 31:17; 16 V Martin (Stoke) 31:23; 17 G Allen (Leam) 31:25; 18 L Jones (Worc, U20) 31:26; 19 T Sheldon (Warks U) 31:27; 20 R de-Camps (Glouc) 31:28; 21 B Price (Western Tempo, M40) 31:29; 22 J Bennett (Bir) 31:32; 23 S Greenstein (Birm U, U20) 31:35; 24 O Harradence (RSC, M40) 31:39; 25 T Jones (Unatt) 31:40; 26 S Kerfoot (B&W, U20) 31:41; 27 A Hudson (Sutt, U20) 31:43; 28 L Stubbs (SB, U20) 31:47; 29 T Jacques (Sky, U20) 31:50; 30 A Day (Bir) 31:56; 31 D Clarke (Cov, M35) 32:00; 32 M Brunnock (Western Tempo, U20) 32:08; 33 S Hudspith (Cov) 32:09; 34 A Wilson-Spence (Worc, U20) 32:13; 35 W Simm (Birm U) 32:13; 36 H Brocklehurst (BRAT) 32:18; 37 L O’Brien (Leam) 32:20; 38 K Quiney (Tip) 32:24; 39 D Geisler (Worc, M35) 32:29; 40 D Swain (Bir) 32:33
M40: 3 R Vaughan (BRAT) 33:33

M45: 1 P Melling (R&N) 32:46; 2 J Hunter (Leam) 33:47; 3 A Boon (Cov) 34:53

M50: 1 R Naylor (RSC) 36:18; 2 D Hill (Tip) 36:59; 3 S Linton (Western Tempo) 37:41

M55: 1 D…

CLICK HERE to Read the Full Original Article at AW…